Sadika gozdnih gob
Ne odlašajte in se že zdaj pripravite na letošnjo letino gob. Najprej gojite gobovo kulturo v zaprtih prostorih pri normalni sobni temperaturi v loncu s smreko, borovcem ali jelko, saj se bo odlično razraščala skozi koreninsko grudo! Potem pa boste spomladi, ko bo mraz popustil, to drevo presadili ven na vrt.
ID: 134506
20+ ks na zalogi (pri vas že 26.11.)
Sadika gozdnih gob - žito cepljeno z micelijem gozdnih gob
Posadite gozdne gobe kar na svojem vrtu! Poraščen substrat zagotavlja hitro širjenje v okolico.
Sajenje lahko opravite kadar koli izven obdobja zmrzali in zmrzovanja zemlje. Umestitev se izvede na enem mestu, nato pa se razširi na okolico. Glede na priložena navodila je umestitvi kos tudi popoln laik, tako da vam ni treba skrbeti.
Sadiko lahko hranimo v hladilniku pri temperaturi do 6 °C do 4 mesece in jo nato posadimo. Bela plesen ni težava, nasprotno, je dokaz, da je sadika živa.
Upoštevajte, da gre za žito, cepljeno z micelijem (tudi bela plesen na žitu ni sporna). Sadika vsebuje vse spodaj naštete gobe, vendar se ne bodo prijele vse vrste, ampak samo tiste, za katere je izbrano mesto najprimernejše.. NNekomu bo zrasla prašnica, nekomu goban, nekomu bukov ostrigar.
Navodila za sajenje gozdnih gob
Parametri sajenja gozdnih gob
- gramatura: 10 g (+- 10 %)
- gre za žito cepljeno z micelijem gozdnih gob
- sadika gob vsebuje: jurčke, kostanjevke, užitne sirovke, brezove dede, trepetlikove turke, maslene lupljivke, orjaške plešivke, ostrigarje
- Sadika vsebuje vse zgoraj naštete gobe, vendar se ne bodo prijele vse vrste, ampak samo tiste, za katere je izbrano mesto najprimernejše
- li>morebitna plesen ni težava - nasprotno, je dokaz, da je sadika živa
- zanimiv članek o gojenju gob doma na vrtu lahko najdete TUKAJ
- močno odsvetujemo uporabo umetnih gnojil, saj bi lahko poškodovali podgobje
- sadika gob prihaja od certificiranega pridelovalca iz Češke
- dvedno dostavimo svežo sadiko
Kdaj jo sadimo?
Sadimo jo po koncu zmrzali od začetka marca do prihoda zime, to je do konca novembra, na vrt čim bližje koreninam dreves, kot so hrast, bukev, breza, gaber, trepetlika, bor, smreka ali jelka. V morebitni pozebi zadošča, da posajeno površino potresemo s slamo ali plastjo iglic ali zastirke
Kakšne vrste gob bodo zrasle?
Vse je odvisno od izbire mesta sajenja in nadaljnje nege. Na mestu vnosa se ne bodo prijele vse vrste gob, temveč le tiste, za katere je izbrano rastišče najprimernejše. To pomeni, da bo nekomu zrasla ostrigar, drugemu goban ali prašnica.
Kako izbrati ustrezno mesto??
- gozdne gobe, jurčki - te gobe za življenje potrebujejo drevesne korenine
- orjaška plešivka - raste na travnatih površinah in v koprivah - zahteva kisla dušikova tla
- ostrigar - raste na drevesih, hlodih
Najprimernejše mesto za sajenje je vznožje drevesa, poraslo s travo ali koprivo, zasenčeno z zahodne strani. Umestitev se izvaja na enem mestu in se od tam postopoma vse bolj širi v okolico, kjer ostaja več let.
Kako sadiko shraniti?
Po prejemu pošiljke iz naše e-trgovine prosimo, da gobe najbolje shranite v hladilniku in jih posadite v roku dveh dni.
Kdaj lahko pričakujem prvo letino?
Sadika običajno obrodi v naslednjem letu sajenja, od poznega poletja do jeseni, včasih pa tudi po 2 letih. Odvisno je od časa sajenja in izbire mesta, okolja in vremena. Najprej se mora gliva prijeti in prerasti skozi zemljo, kar traja nekaj časa. Zato ne padite v skepticizem, če sadika ne začne roditi prvo leto sajenja. Plodovi se pojavijo, ko jih najmanj pričakujemo.
Kako naj vem, da je sadika živa?
Cepljeno žito je naravno rjave barve z belo prevleko, ki spominja na puh ali plesen, lahko se pojavijo tudi rumene lise, kar sicer ni težava, je pa signal za nujno sajenje ven. Vonj po gobah, do rahle kislosti. Zelena barva pomeni, da je kultura gob pokvarjena ali da jo je napadla plesen..
Sadika gozdnih gob vsebuje:
jurček | |
kostanjevka | |
užitna sirovka | |
brezov ded | |
Ktrepetlikov turek | |
Klouzek obecný | |
maslena lupljivka | |
orjaška plešivka |